Det blev en succéartad start på fotbolls-VM för Sverige. 5-1 mot Tunisien var en utskåpning. Det var så bra att den tunisiske förbundskaptenen fick sparken. Resultatet motsvarar Donald Trumps vision av hur kriget mot Iran skulle gå. Men så blev det inte.

Kort efter angreppet på Iran den 28 februari krävde Trump en ”villkorslös kapitulation” av regimen. Det var ett patetiskt naivt krav från den amerikanska presidenten och ett varningstecken på att Trump inte förstod vilken fiende han stod inför.

Trump pratade om regimskifte och uppmanade det iranska folket att ta makten i egna händer. Det som hände var snarare att regimen skärpte förtrycket. Mullorna förlorade sin högste ledare men har aldrig varit nära att förlora kontrollen. Detta var trots allt ett krig som regimen förberett sig för i flera decennier.

Drygt hundra dagar har gått. USA har bombat, Iran har svarat. Israel har härjat runt i Libanon. Världsekonomin har gungat. Även om den amerikanska krigsministern Hegseth har skrutit och brölat om hur framgångsrik militären har varit är den iranska regimen ingalunda slagen. Och amerikanska skattebetalares pengar har flödat ut till oklar nytta. Och framför allt har Iran skaffat sig kontroll över det viktiga Hormuzsundet.

Nu tycks båda sidorna ha nått en punkt när nog är nog. Kriget tjänar inget syfte längre. Således är det dags att underteckna ett avtal. Eller ett ramavtal. Detaljerna ska förhandlas och överenskommas om, och här finns det många fallgropar.

Det vi mest troligt kommer att få är snarare status quo ante bellum – alltså samma läge som före kriget. Iran öppnar upp Hormuzsundet. USA släpper blockaden mot iranska hamnar. Iran uppges lova att inte skaffa kärnvapen, vilket de redan har gjort flera gånger tidigare. Möjligen kan Trump få till ett vassare avtal än det Obama lyckades med 2015, men det vet vi inte än. Det mesta Trump gör är servettskisser som inte håller långsiktigt.

Trump kommer givetvis sälja in avtalet, hur det än ser ut, som en historisk seger. Det bästa avtalet någonsin. Men för alla nyktra bedömare tyder det mesta på att kriget mot Iran var meningslöst, enbart orsakade oreda i världsekonomin och i regionen och att Trump i slutändan inte uppnådde något av sina mål med angreppet. Trump kan ju alltid ringa Netanyahu och fråga vad det hela skulle tjäna till.

I motsats till Sveriges strålande VM-premiär verkar USA och Iran snarare spela oavgjort, 0-0.